Den gemensamma uppfattningen hos Greyhoundägarna, oavsett variant är att rasen är frisk.

Försäkringsklassen Greyhounds återfinns i motsvarar inte ägarnas uppfattning om rasens hälsotillstånd, och går heller inte att skylla på ”den stora risken med banracing” då livet för en hund är lika riskabelt överallt när man är snabbfotad. De flesta skador som uppstår har oftast uppkommit eller fått sin början i hemmet, på tomten, rasthagen och i skogen, och dessa kan kräva en dyr veterinärvård.

Då varianterna inte rapporteras separat av försäkringsbolagen är det svårt att få fram tillförlitlig data och försäkringsstatistik gällande sjukdomar.

SVGK kommer att diskutera detta med försäkringsbolagen och arbeta för att de ska göra separat statestik. Detta skulle kunna hjälpa uppfödarna att få vetskap om vilka hälsoproblem deras variant har som de behöver arbeta med.

SVGK har tidigare misslyckats med hälsoenkäter, men kommer ändå fortsätta med dem för att försöka få fram vilka problem uppfödarna har att ta hänsyn till oavsett variant de har.

 

Hos show Greyhound finns sjukdomen  Heriditary Neuropathy, har förekommit i några enstaka fall i Sverige, dock har det visa sig att en stor andel av våra hundar är bärare av denna ärftliga sjukdom. Nu mera finns det ett DNA-test för att se vilka hundar som bär på anlaget och därmed inte skall paras med varandra.

Statistiken visar att 25-30% av de testade hundarna bär anlaget för GHN.

Rekommendationer för Greyhound Heriditary Neuropaty bifölls på SvGKs årsmöte 20:e Mars 2010.

Gäller från och med 11:e April 2011 efter beslut i SvGKs styrelse.

1. Föräldradjuren skall vara DNA-testade, eller vara hereditärt fria (att en hund med hjälp av sina DNA-testade och friförklarade anfäder själv kan anses vara fri från det aktuella anlaget) Minst ett av föräldradjuren skall vara fri från det anlag som bär GHN. Uppfödaren skall kunna redovisa erforderliga testresultat till SvGKs styrelse om status inte är känd. 

Vid användning av frusen sperma från hund ej längre i livet, import av sperma eller parning med hund från land som inte kan genomföra test, räcker det att tiken är fri, skälen skall då kommuniceras till SvGK.

Uppfödare som inte följer denna rekommendation kommer inte berättigas valpförmedling, eller möjlighet att annonsera kommande valpkull i klubbens tidning eller på dess hemsida.

2. Resultat av genomförda tester sänds till SvGK för att redovisas i ett offentligt register.

SvGK skall för att underlätta informationen om vilka som är och inte är bärare arbeta för ett ett register upprättas, i första hand genom registrering hos SKK. Men även i andra internationella register som kan förekomma. 

 

RASSPECIFIK AVELSTRATEGI FÖR GREYHOUND

RAS-greyhound från 2016

RAS-greyhound från 2007